| Διαθεσιμότητα: | |
|---|---|
Ο μηχανικός μετρητής στάθμης είναι μια ευέλικτη συσκευή σχεδιασμένη για την παρακολούθηση των επιπέδων υγρών τόσο στις δεξαμενές νερού όσο και στις δεξαμενές καυσίμου.
Προσφέρει μια απλή και αξιόπιστη μέθοδο μέτρησης στάθμης και απεικόνισης, ενσωματώνοντας αυτές τις λειτουργίες σε μία μονάδα χωρίς την ανάγκη εξωτερικής παροχής ρεύματος. Αυτό είναι ιδιαίτερα πλεονεκτικό σε εφαρμογές όπως οι δεξαμενές νερού και οι δεξαμενές καυσίμων όπου είναι απαραίτητη η συνεχής και αδιάλειπτη παρακολούθηση της στάθμης. Ο μηχανισμός πλωτήρα του μετρητή ανεβαίνει και πέφτει με τη στάθμη του υγρού, παρέχοντας μια ακριβή και άμεση οπτική ένδειξη, η οποία είναι ζωτικής σημασίας για την αποφυγή υπερχείλισης ή τη διασφάλιση ότι οι δεξαμενές δεν στεγνώνουν. Η ανθεκτικότητά του και η έλλειψη ηλεκτρονικών εξαρτημάτων το καθιστούν επίσης κατάλληλο για περιβάλλοντα όπου η ισχύς μπορεί να είναι ασυνεπής ή όπου ο κίνδυνος διακοπής ρεύματος είναι υψηλός. Αυτό καθιστά το μηχανικό μετρητή στάθμης ιδανική επιλογή για ένα ευρύ φάσμα εφαρμογών, από βιομηχανικές ρυθμίσεις έως οικιακή χρήση.
Ιδανικό τόσο για δεξαμενές καυσίμου όσο και για νερό, ο μηχανικός μας μετρητής στάθμης είναι εύκολος στην εγκατάσταση και τη συντήρηση, καθιστώντας τον μια πρακτική επιλογή για διάφορες εφαρμογές. Είτε για εφεδρικά συστήματα έκτακτης ανάγκης είτε για συνεχή λειτουργία, αυτός ο μετρητής ενισχύει τη λειτουργική απόδοση επιτρέποντας την προληπτική διαχείριση των επιπέδων καυσίμου/νερού.
| μοντέλο # | MMGD-250 |
| Μήκος | 250 mm από το κάτω μέρος της νάιλον φλάντζας |
| Υλικό | PA66 nyon fange και NBR float |
| Παραγωγή | Άδειο σε πλήρες επίπεδο |
| Διάσταση πλωτήρα | 39*50 mm |
| Νήμα | M45*2 |
| Προαιρετική φλάντζα | Το πακέτο φλάντζας 6 οπών και ο προσαρμογέας συγκόλλησης είναι διαθέσιμοι |
| Παρατηρήσεις | Το μήκος είναι προσαρμόσιμο από 110-1500mm |
Ναυτιλία:
Οι μηχανικοί μετρητές στάθμης χρησιμοποιούνται σε θαλάσσιες εφαρμογές για την παρακολούθηση των επιπέδων καυσίμων και άλλων υγρών κρίσιμων για τη λειτουργία πλοίων και άλλων θαλάσσιων σκαφών.
Διαχείριση καυσίμων και ενέργειας:
Χρησιμοποιούνται σε συστήματα διαχείρισης καυσίμου για την παρακολούθηση των επιπέδων καυσίμου στις δεξαμενές αποθήκευσης, διασφαλίζοντας αποτελεσματική κατανάλωση και διαχείριση καυσίμου.
Η εγκατάσταση ενός μηχανικού μετρητή στάθμης περιλαμβάνει πολλά βασικά βήματα:
Επιλέξτε τη σωστή θέση τοποθέτησης:
Επιλέξτε ένα κατάλληλο σημείο για το μετρητή όπου μπορεί να μετρήσει με ακρίβεια τη στάθμη του νερού, αποφεύγοντας εμπόδια.
Προετοιμάστε τον ιστότοπο:
Καθαρίστε την περιοχή εγκατάστασης για να εξασφαλίσετε ασφαλή εφαρμογή και να αποτρέψετε παρεμβολές.
Τοποθετήστε τον αισθητήρα:
Ακολουθήστε τις οδηγίες του κατασκευαστή βήμα προς βήμα για να τοποθετήσετε με ασφάλεια το μετρητή.
Δοκιμάστε το μετρητή:
Μετά την εγκατάσταση, δοκιμάστε το μετρητή για να ελέγξετε και να βεβαιωθείτε ότι ανταποκρίνεται σωστά στις αλλαγές της στάθμης του νερού.
Τακτική συντήρηση:
Καθιερώστε μια ρουτίνα για τον περιοδικό έλεγχο και συντήρηση του μετρητή για βέλτιστη απόδοση, όπως οπτική επιθεώρηση και καθαρισμός.